Menu

Szachy

Dołącz do zespołu

szczegóły

Oferta

szczegóły

Wirtualna Akademia

szczegóły

Szybki kontakt

tel : 664 456 910

tel : 606 980 045

info@ce-academy.pl

W szachy na świecie gra około 600 milionów ludzi. Ich wpływ na ogólny rozwój jest nie do przecenienia.

 

Gra w szachy sprzyja rozwojowi cech osobowości takich jak:

  • zdolność koncentracji,
  • umiejętność analizy i dedukcji,
  • pobudzanie wyobraźni,
  • nauka cierpliwości,
  • samodzielność w podejmowaniu decyzji,
  • sprawność w planowaniu i realizacji strategii i taktyki,
  • umiejętność lepszego zapamiętywania.


Wychowawcze wartości szachów - wynikają ze struktury samej gry, której intelektualne i sportowe elementy mają pozytywny wpływ na charakter i umysł.

Udział w rozgrywkach wymaga skupienia i odporności psychicznej. Sprzyja nauce postawy „fair play” oraz znoszenia porażek. Z tych względów szachy uznane zostały za ważny czynnik w edukacji młodzieży, a nauczanie gry w szachy weszło do programów szkolnych w wielu krajach.


Poniżej legenda, która w bardzo obrazowy sposób oddaje drzemiące w nich możliwości.

„Otóż hinduski władca Scheram, znany ze swojej chełpliwości i zarozumialstwa, nieopatrznie zgodził się wynagrodzić mędrca Sessę za wynalezienie szachów, poprzez spełnienie jego życzenia. Jakież było zdziwienie indyjskiego radży, kiedy usłyszał iż starzec pragnie otrzymać tyle pszenicy, ile wypadnie z podwajania liczby ziaren kładzionych na każde kolejne pole szachownicy. Zatem kładąc na pierwsze pole 1 ziarno, na drugie 2, na trzecie 4, itd. - łączna liczba ziaren wyniesie 18 446 744 073 709 551 615, czyli ponad 18 kwintylionów”.

Z obrazowych obliczeń wynika, że odpowiada to ilości zboża zebranego przez osiem kolejnych lat z obszaru całej kuli ziemskiej. Naturalnie zasoby spichlerzów hinduskiego władcy w żaden sposób nie mogły wystarczyć do spełnienia obietnicy danej mędrcowi. (A. Modzelan "Ucząc szachami").

Copyright © ce-academy 2014